REHBERLİK

PDR Nedir, Çalışmaları nelerdir?

Psikolojik Danışma ve Rehberlik bireyi tanımak; onu kendisine tanıtmak, gerçekçi kararlar alması, problemlerini çözmesi, yeteneklerini geliştirmesi, çevresine dengeli ve sağlıklı uyum sağlaması ve böylece de kendisini gerçekleştirmesine yardımcı olmak amacıyla yürütülen hizmetler bütünüdür.

 

AKKUŞ VİP  Rehberlik Servisinin Temel Amacı, okulumuzun vizyonu olan “ İş arayan değil ;  İş’te  Aranan Toplumda  Saygın İnsan  yetiştirmek için tüm öğrencilerimizin gelişim dönemi özelliklerini dikkate alarak  kendine güvenen, uyum ve iletişim becerilerine sahip, çevresine duyarlı, mutlu ,sağlıklı, doğru kararlar verebilen, kendini ifade edebilen , sorunlarını çözebilen ,yaratıcı bireyler olmalarına katkıda bulunmak.

Bu amaçlar doğrultusunda çeşitli çalışmalar yapılmaktadır ; Bireysel görüşmeler ,sınıf içi etkinlikler, grup çalışmaları, ,veli görüşmeleri ve düzenli ev ziyaretleri, projeler, seminerler ,fabrika   ziyaretleri, ihtiyaca yönelik alanında uzman çağrılan konuklar bu çalışmalardan bazılarıdır.

                       

                         İlkelerimiz

AKKUŞ VİP Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik biriminin faaliyetleri eğitim ve öğretim çalışmalarının ayrılmaz ve tamamlayıcı bir yanını oluşturur.

 

                        AKKUŞ VİP​ PDR Servisinde;

  • İnsana saygı esastır.
  • Gizlilik esastır.
  • Bireysel farklılıklara saygı esastır
  • Hem bireye hem de topluma karşı sorumluluk söz konusudur.
  • Bilimsellik esastır.
  • Rehberlik hizmetlerinde sadece öğrenci ile değil, aynı zamanda öğretmen , idareci , yönetici ve velilerle de  iletişim ağı kurulur ve  tüm öğrencilerimizin rahat bir eğitim-öğretim hayatı geçirmelerini hedefleyen çalışmalar işbirliği esaslarına dayalı olarak yürütülür.
  • Tüm öğrencilere açık bir hizmettir.

Bu ilkeler doğrultusunda Rehberlik servisimiz  çağdaş rehberlik modellerinden yararlanmakta.